I Memoriał Mirosława Borkowskiego w Kożuchowie, 14 grudnia 2014
2014-12-17 10:28:05
W dniu 14.12.2014 r. w sali koncertowej kożuchowskiego zamku odbył się I Memoriał Szachowy imienia Mirosława Borkowskiego.
Organizatorem turnieju był Klub Szachowy „Odrodzenie” Kożuchów oraz Kożuchowski Ośrodek Kultury i Sportu „Zamek, a honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek.
W turnieju wzięło udział 93 zawodników z całej Polski, m.in. z Bielska Białej, Jeleniej Góry, Gorzowa Wlkp., Głogowa, Żar, Lubska, Wschowy, Zielonej Góry, Nowej Soli i Kożuchowa. Miłym akcentem był udział arcymistrza Tomasza Markowskiego, kilkakrotnego Mistrza Polski w szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych, reprezentującego Akademię Szachową Gliwice oraz arcymistrza Jurija Zezulkina, zasłużonego zawodnika i wiceprezesa KSz „Odrodzenie” w Kożuchowie.
Turniej otworzył dyrektor KOKiS „Zamek” Krzysztof Kumięga w towarzystwie prezesa KSz „Odrodzenie” Grzegorza Murawskiego oraz wiceprezesa Jurija Zezulkina, który w kilku zdaniach zaprezentował sylwetkę św. pamięci Mirosława Borkowskiego.
Memoriał przebiegał w bardzo przyjaznej atmosferze. Zawodnicy mogli skorzystać z bufetu z napojami oraz z ciepłego posiłku. W rozmowach z zawodnikami i gośćmi, którzy przybyli do zamku, dało się odczuć zadowolenie i radość z uczestniczenia w takiej imprezie i w takim miejscu.
Na zakończenie turnieju przybył Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek, który pochwalił ideę organizacji turnieju i zadeklarował jeszcze większe wsparcia tej imprezy w przyszłym roku. Po przemówieniach nastąpiło wręczanie nagród przez burmistrza wraz dyrektorem „Zamku” oraz prezesem i wiceprezesem Klubu Szachowego „Odrodzenie”. Bardzo miłym gestem było przekazanie zwycięskiego pucharu, przez mistrza międzynarodowego Piotra Brodowskiego, na ręce prezesa KSz „Odrodzenia” Grzegorza Murawskiego, celem pozostawienia go w klubie szachowym założonym przez św. pamięci prezesa Mirosława Borkowskiego. Uzgodniono, że puchar będzie symbolicznie wręczany na kolejnych memoriałach.

WYNIKI
GRUPA A
GRUPA B

Poniżej sylwetka prezesa Mirosława Borkowskiego (1950-2012): wieloletni zasłużony działacz szachowy, zawodnik, który posiadał I kategorię szachową. W 1993 roku powołał sekcję szachową, którą przekształcił w Klub Szachowy „Odrodzenie” Kożuchów. Podczas pełnienia funkcji prezesa, doprowadził klub do Ekstraligi seniorów oraz I ligi juniorów.
Był człowiekiem ambitnym, konsekwentnie dążącym do celu. Stawiał bardzo duży nacisk na szkolenie młodzieży. Był jednym z niewielu osób, którym udało się wprowadzić szachy do szkoły.
Działał w Lubuskim Związku Szachowym jako wiceprezes, przyczyniając się tym samym do rozwoju szachów nie tylko w Kożuchowie, ale również w województwie lubuskim. Do ostatnich chwil śledził wyniki młodzieży i seniorów w rozgrywkach krajowych i międzynarodowych.
Szachy były jego wielką pasją, której oddał się całkowicie, poświęcając swój czas i pieniądze.
Był wspaniałym człowiekiem, który zawsze chętnie pomagał innym.