Marek Matlak i "Stilon" z "Hetmanami" Polskiego Związku Szachowego
2014-03-31 10:39:19
25 marca w Warszawie przyznano Szachowe Hetmany ("Oskary") za rok 2013.
Przed rozpoczęciem Mistrzostw Polski w szachach odbyła się uroczysta gala "Hetmanów". Jak podkreślił prezes Delega, to najważniejsze nagrody związku, nazywane też szachowymi oskarami. Kandydatów do wyróżnienia wskazują przedstawiciele środowiska. Pomysłodawcą tej formy nagradzania był dziennikarz Jacek Żemantowski, nieżyjący już prezes PZSzach. Pierwsze statuetki wręczono w 1996 roku.
Laureaci nagród "Hetmany 2013" w 10 kategoriach:
Zawodnik Roku – Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław)
Zawodniczka Roku - Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik)
Sponsor Roku – Sygnity SA
Organizator Roku - Agnieszka Fornal-Urban (Krosno, do czerwca 2013 wiceprezes PZSzach.)
Klub Roku - KSz Stilon Gorzów Wlkp.
Dziennikarz Roku - Katarzyna Kopeć-Ziemczyk (TVP Sport)
Sędzia Roku - Andrzej Filipowicz (Warszawa)
Trener Roku - Marek Matlak (Zielona Góra, kadra narodowa kobiet)
Całokształt Działalności - Piotr Bobrowski (Rybnik)
Nagroda Specjalna - Tomasz Sielicki (Warszawa, prezes PZSzach. 2009-2013).

Najlepszym klubem szachowym w Polsce za rok 2013 został KSz Stilon Gorzów Wlkp. Najważniejszym osiągnięciem klubu był złoty medal w Ekstralidze juniorów oraz srebrny medal w Ekstralidze seniorów. Dużym osiągnięciem był też złoty medal Kamila Draguna podczas Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów do lat 18 w Mariborze (Słowenia) oraz czwarte miejsce Klaudii Wiśniowskiej na Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorek do lat 18 w Budwie (Czarnogóra).

Statuetka za najlepszego trenera szachowego w Polsce za rok 2013 powędrowała do Zielonej Góry, a laureatem został Marek Matlak. Najważniejszym sukcesem jego podopiecznych było zdobycie przez polskie szachistki brązowego medalu Drużynowych Mistrzostw Europy w Warszawie oraz złotego medalu na Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów do lat 18 w Mariborze (Słowenia).